İşitme Testleri

Yetişkin İşitme değerlendirmesi çocuklarınkine nazaran daha basit ve daha objektiftir. En sağlıklı sonuca ulaşmak için yapılması gereken testler

AC hava yolu testi

Kulağa takılan hava yolu kulaklığı vasıtasıyla çeşitli frekanslarda ve ses seviyelerinde kulağa verilenseslere istinaden kişinin butona basması istenir . Ve sonuç elde edilir

BC ( Bone conduction ) Kemik iletim testi

Kemik yolu denilen bir kulaklık vasıtasıyla kulak kepçesinin hemen arkasındaki mastoid kemiğe yerleştirilip titreşim gönderilerek yapılan test metodurur. Amaç işitme kaybının nerede olduğuna ve tipine karar vermektir. Orta kulak kaynaklı veya cochlear kaynaklı olup olmadığı bu vasıtayla tespit edilebilir.

Konuşma algısı Testi

Bu testteki amaç kişinin yaşına uygun olarak duyduğu kelimelerin ne kadarını anladığıdır . Bu bir kulaklık takılarak kişiden söylenen kelimelerin tekrarı olarak istenebilir . duyuyorum ve anlamıyorum denilen şikayetin durumu hakkında bilgi veren bir test metodudur .

MCL Testi En rahat ettiği ses seviyesi

Konuşurak yapılan test metodudur. Hastanın minimumda en rahat ettiği duyma eşiğidir.

UCL Rahatsız edici ses seviyesi

Konuşularak yapılan bir testtir . Yüksek ses seviyesinde yapılır . Hastayı rahatsız eden ses seviyesi tespit edilir.

SRT Konuşmayı Alma eşiği Tespiti

Fonotik üç heceli kelime grubu kullanılarak yapılan test metodudur . Hastanın sesi farketme eşiği tespit edilir.

Timpanometrik değerlendirme

Bu test yonteminde kulak zarının esnekliği değerlendirirlir. Kulak zarının esnek olması durumunda ses iletimi düzgün sağlanacaktır . Ancak zarın arkasında iltihap, kulak zarı delik olması durumu veya kulak nezlei gibi durumlarda bu esneklik görünmeyecektir.

Test sırasında kulağına takılan yumuşak bir prob vasıtasıyla kulağa ses ve çok hafif bir basınç verilir basınç kulak zarını gerdiği durumda kulağa verilen sabit sesi mikrofon geri dönüşümünü ölçerek sonucu verir.

acısız ve risksiz bir yöntemdir.