Fonksiyonel Kazanç Testi

İşitme cihazı takmadan önce işitme testinizi yaptırdınız . işitme cihazı taktıkdan sonra nasıl duyduğunuzu merak ediyormusunuz .

İşitme cihazları uygulanırken, teknik katalogların verilerine göre uygulanır, ancak her işitme cihazı her hastada katalog değerinde olduğu gibi bir sonuç vermez . Bunu ancak fonksiyonel kazanç testi ile ne seviyede duyduğunuzu görebilirsiniz.

Bu test işitme cihazları kulağınıza ayarlanıp takılarak yapılır. Odyoloji odasında bulunan serbest alan hoparlöeri vasıtasıyla değişik frekans ve ses seviyelerinde seler verilerek hastanın işitme cihazıyla ne seviyede duyduğu gözlenir.

Olması gerek seviyede değilse cihaza program vasıtasıyla, kulak kalıbına modifikasyon la müdahele edilir. Ve daha etkin sonuç alınması sağlanır.

Çocuğunuz ve çocucğunuzun eğitimcisi için çok öenmlidir. Çocucğunuzun ne seviyede duyduğunu bilen eğitimci eğitimi daha etkin verecektir.

Bu işlem yetişkinlere, çocuklara ve cochlear implant kullananlara uygulanır . Yılda bir kez uygulanması fayda sağlayacaktır

İnsertion gain testi

Bu test sadece işitme cihazına yapılır . Bir nevi kalibrasyon testidir. Yani cihazın verildiği ilk günlerdeki gibi performansa sahip olup olmadığı analiz edilir. Yada fabrika ayarlarına sahip olup olmadığı tespit edilir. Bazı arıza durumlarını hastaların anlaması imkansızdır. Örneğin harmonik distorsiyonun hafif derecede artmış olması kalitsiz bir ses verecektir ancak kulak buna alıştığından şikayetçi olmayacaktır . Bu durumda cihazdan alınması gereken performansın çok altında bir performans alınacağından dönemsel bu testin yapılması hastanın işitme cihazı kullanımının sağlığı açısından önemlidir.

Bu test sessiz bir kutuya konan işitme cihazı için sanal özel bir kulak ortamı hazırlar . Ve ölçüm bilgisyar tabanlı özel cihazlarla yapılaarak işitme cihazının tüm performansı ölçülür . ve kısa bir sürede sonuç alınır