Çocuk İşitme Değerlendirmesi

Çocuk işitme değerlendirmesi komplike bir testtir. Çocuğun durumu, yaşı ve geçmişine göre yapılması gereken bir veya birkaç test sonucunda elde edilen sonuçtur

Bu testlerin bazıları birbirinin sağlaması olduğu gibi direk sonucada etki eden testlerdir

VRA (Visual reinforcement audiometry ) Görsel takviyeli Odyometre

Bu test yontemi genellikle 7 ila ikibuçuk yaş arası çocuklarda kullanılır . Çocuğunuz kucağınızda veya kendi başına bir koltukta oturarak şartlandırma yontemiyle yapılan bir testtir. Test sinyalleriyle birlikte ödüllendirme olarak verilen ışıklandırma ile sonuca ulaşılmaya çalışılır . Test için en ideal çocuk, tok ve oyun oynayacak kıvamda olması testin sonucunu daha sağlıklı hale getirecektir.

Oyun Odyometrisi

İki ile 5 yaş arası çocuklar için ideal bir test yöntemidir. Bir kulaklık takılabilir veya serbest alan hoparlörü aracılığıyla verilen sesler neticesinde çocuğun kovaya top atması veya buna benzer bir oyunla testi sonuçlandırmak hedeflenir

Saf Ses Odyometresi

Daha büyük yaştaki çocuklar için uygulanabilecek test yöntemidir. Bir kulaklık takılarak çocuktan ses geldikçe butona basması istenir . Değişik frekans ve ses seviyelerinde çocuğa ses verilerek işitme sonucu analiz edilir.

BC ( Bone conduction ) Kemik iletim testi

Kemik yolu denilen bir kulaklık vasıtasıyla kulak kepçesinin hemen arkasındaki mastoid kemiğe yerleştirilip titreşim gönderilerek yapılan test metodurur. Amaç işitme kaybının nerede olduğuna ve tipine karar vermektir. Orta kulak kaynaklı veya cochlear kaynaklı olup olmadığı bu vasıtayla tespit edilebilir.

Bu test genelde yetişkin çocuklarda uygulanabilir.

Konuşma algısı Testi

Bu testteki amaç çocuğunuzun yaşına uygun olarak duyduğu kelimelerin ne kadarını anladığıdır . Bu bir kulaklık takılarak çocuktan söylenen kelimelerin tekrarı olarak istenebilir veya hoparlörden gelen sesleri önündeki rsimde işaretleyebilir.

Timpanometrik Değerlendirme

Bu test yonteminde kulak zarının esnekliği değerlendirirlir. Kulak zarının esnek olması durumunda ses iletimi düzgün sağlanacaktır . Ancak zarın arkasında iltihap, kulak zarı delik olması durumu veya kulak nezlei gibi durumlarda bu esneklik görünmeyecektir.

Test sırasında kulağına takılan yumuşak bir prob vasıtasıyla kulağa ses ve çok hafif bir basınç verilir basınç kulak zarını gerdiği durumda kulağa verilen sabit sesi mikrofon geri dönüşümünü ölçerek sonucu verir.

acısız ve risksiz bir yöntemdir.